Iceland

Julia Martin

Karahnjukar - Reydarfjordur – Heradsfloi, 2011-12
videodokumentace performance smyčka

Terénní výzkumný projekt na kterém autorka pokračuje dodnes sleduje dlouhodobě environmentální a socioekonomické vztahy mezi třemi stavbami a krajinnými oblastmí východního Islandu. Jsou to tři řeky a přehradní nádrž s vodní elektrárnou Karahnjukar, hliníkárna nadnárodního koncernu Alcoa Fjarðaál v městečku Reydarfjordur, kvůli níž byla gigantická přehrada postavena a delta Heradsfloi - místo, kde se dvě z postižených řek vlévají do oceánu. Julii Martin zajímají hlavně vztahy a infrastruktury, jejich politicko-geografická podmíněnost, provázanost a proměny způsobené nedávnou industrializací krajiny, celého prostředí a vliv globalní ekonomiky na merfologii místa. Uvažuje o hyperobjektech (hyperrozšířený objekt), o komplexní environmentální síťové formaci, zahrnující komplexní ekologické systémy i přírodní procesy, provázané s lidskými aktivitami do té míry, že není snadné je rozlišit. Terénní výzkum a performance se staniolovými koulemi a znečištěnou vodou jsou nahrány během residence v Centru současného umění Skaftfell v Seydisfjorduru v letech 2011 a 2012.

Julia Martin Ph.D (narozená v roce 1976 v Berlíně) je vizuální umělkyně a krajinná architektka, žije a pracje v Berlíně (Německo) a v Seyðisfjörðuru (Island). Je autorkou konceptu expedice po Islandu. Její poslední projekty, na nichž pracuje od roku 2011, se zaměřují na stavby Kárahnjúkar, Reyðarfjörður a Heraðsflói.
Vzdělání: 2014 Ph.D. na Goldsmiths College, University of London, 2006 - 09 lektor/koordinátor programu MFA „umění, prostor, příroda“ na Edinburgh College of Art, 2006 titul magistr výtvarných umění v oboru „umění, prostor, příroda“ na Edinburgh College of Art, 2003 diplom ing. v oboru zahradní a krajinářská architektura na Berlínské Technické Univerzitě, 2000-04 lektor/koordinátor Ústavu pro teorii a dějiny rozvoje krajiny na Berlínské technické univerzitě.

Related content
Island: photo: Pavel Mrkus, August 2015

Island: photo: Pavel Mrkus, August 2015

Práce v terénu a ekologie

Expedice napříč Islandem provede účastníky po různých místech jižního, východnho a severního Islandu, kde lze pozorovat doposud nevyužité zdroje obnovitelné energie - vodu, páru a vítr. Účastnící se také seznámí s environmentálními dopady vodních a geotermálních elektráren a jejich vlivů na krajinu a na místní mikro-ekonomiku. Navštíví například Kárahnjúkar - přehradu s největší umělou hrází v Evropě a nedalekou továrnu na zpracování hliníku, pro kterou byla přehrada postavena a která ovlivnila říční systémy. …

Skaftfell

Centrum pro vizuální umění Skaftfell v Seyðisfjörðuru hraje důležitou roli v prezentaci a podpoře rozvoje současného umění na východě Islandu. Je místem setkávání umělců a místních obyvatel, pořádá výstavy a akce, organizuje mezinárodní rezidenční program a výpravy do krajiny v okolí městečka. …

dreamland film still

dreamland film still

Dreamland: Diskuze s Andri Snær Magnasonem

Diskuze a workshop s islandským spisovatelem a environmentálním aktivistou Andrim Snærem Magnasonem o jeho knize a dokumentárním filmu, který byl podle ní natočen. …

Finnur Arnar Arnarson, Untitled. Photograph, 2015.

Finnur Arnar Arnarson, Untitled. Photograph, 2015.

Finnur Arnar Arnason

(narozen 1965) hledá inspiraci v důvěrně známé skutečnosti. Jeho práce se vyvíjela od děl poměrně realistické povahy v podobě instalací, fotografií a textů k videu. Představuje snový, otevřený pohled na islandskou vnější i vnitřní přírodu, občas s autobiografickým podtextem. …

Tinna Guðmundsdóttir

Tinna Guðmundsdóttir, narozená v roce 1979 ve Westman Islands, je kulturní manažerka, producentka a umělkyně. Tinna v současnosti působí jako ředitelka Centra současného umění Skaftfell v Seyðisfjörðuru na východním Islandu. …

Matěj Spurný, photo: Dagmar Šubrtová

Matěj Spurný, photo: Dagmar Šubrtová

Symposium Na pomezí samoty

Mezinárodní symposium Na pomezí samoty, připravené v rámci stejnojmenného uměleckého projektu nabízí možnost srovnání názorů, zkušeností a pohledů umělců, kurátorů a pozvaných hostů k tématu proměn krajiny, ve které dnes žijeme a které jsme součástí. Symposium hledá vzájemné vztahy mezi kulturními, politickými a ekonomickými aspekty aktuálních konceptů a představ o tom, co pro nás dnes znamenají slova jako prostředí, prostor, krajina a země, včetně topografie přechodných zón, stanovení a překračování hranic a mezí. …

Ex Post Gallery, photo: Tomáš Hrůza

Ex Post Gallery, photo: Tomáš Hrůza

Výstava „Na pomezí samoty“ v Praze

Vernisáž: 18h, Galerie Školská 28, Galerie Fotograf, Galerie Ex Post 19h Greg Pope - audiovizuální performance LAGOON …

Pavel Mrkus, The Fall, foto Aleš Loziak

Pavel Mrkus, The Fall, foto Aleš Loziak

Epifanie – Na pomezí samoty

Otevřená a tvořivá podoba nástroje je podmínkou volby správného, šiřitelného a sdíleného způsobu pro naši šanci přežít. Ivan Illich, Tools for Conviviality …

view in the Installation Ex Post gallery, photo: Tomáš Hrůza

view in the Installation Ex Post gallery, photo: Tomáš Hrůza

Julia Martin, Kárahnjúkar–Reyðarfjörður–Héraðsflói. Documentation of field study, 2014.

Julia Martin, Kárahnjúkar–Reyðarfjörður–Héraðsflói. Documentation of field study, 2014.