Czech Republic

Laboratory of Insurrectionary Imagination

When
5 February 2016

Víc než deset let propojuje "Laboratoř pro subverzivní imaginaci" (Labofii) umělce a aktivisty za účelem spolupodílení se na nových formách odporu a občanské neposlušnosti. Jejím cílem není svět a jeho krizi reprezentovat, ale proměnit prostřednictvím sociálních hnutí a vytváření kultury odporu. Realizace různých experimentálních situací jako proměny jízdních kol v nástroje neposlušnosti se pokoušíme vybudovat oblasti rezistence kde "prostory desorientace" jsou tím nelepším modelem.

Isabelle Frémeaux je filmařka a aktivistka, žije ve Francii. Vyučovala na katedře Media and Cultural Studies na Birkbeck College-University v Londýně. V roce 2011 odešla z akademického prostředí a začala se věnovat nezávislých aktivitám. Její výzkum se zaměřuje na výchovu, narativitu a kreativní metody občanské rezistence. Aktivity Johna Jordana se také pohybují na pomezí umění a občanského aktivismu. Jordan spoluzakládal skupinu Reclaim the Streets a Clown Army (dnes AWOL), spolu-editor publikace We Are Everywhere: the irresistible rise of global anti-capitalism (nakladalství Verso, 2003), a spoluautor filmu a publikace Les Sentiers de L’utopie (Paths through Utopia). V současnosti působí společně s Isabelle Frémeaux v kolektivu Laboratory of Insurrectionary Imagination(Laboratoř pro rebelskou imaginaci), proslulém šířením různých forem hromadné neposlušnosti, například prostřednictvím akcí s bicykly v Kodani, házením sněhových koulí na bankéře, spuštěním pirátské regaty určené k ostřelování elektrárny na uhlí a překonáním cenzury v Tate Gallery. Kolektiv bydlí a pracuje v komunitní organické farmě, odkud připravoval akci Climate Games - zatím jednu z největších akcí občanského protestu, realizovanou formou her, které se učastnilo přes 200 aktivit po celém světě během Klimatického sumitu Spojených národů v Paříži v prosineci roku 2015.

Related content
Matěj Spurný, photo: Dagmar Šubrtová

Matěj Spurný, photo: Dagmar Šubrtová

Symposium Na pomezí samoty

Mezinárodní symposium Na pomezí samoty, připravené v rámci stejnojmenného uměleckého projektu nabízí možnost srovnání názorů, zkušeností a pohledů umělců, kurátorů a pozvaných hostů k tématu proměn krajiny, ve které dnes žijeme a které jsme součástí. Symposium hledá vzájemné vztahy mezi kulturními, politickými a ekonomickými aspekty aktuálních konceptů a představ o tom, co pro nás dnes znamenají slova jako prostředí, prostor, krajina a země, včetně topografie přechodných zón, stanovení a překračování hranic a mezí. …