Do hlubiny lignitových mračen
Tématem expedice Do hlubiny lignitových mračen v Mostecké pánvi jsou změny průmyslové krajiny, ztráta historických souvislostí, převrácení geologických vrstev i sociálních struktur a aktuální diskuse o prolomení územních limitů. Expedice vychází z předpokladu, že pro ekologa i umělce je nezbytné zabývat se problematikou sounáležitosti člověka s krajinou komplexně, tedy včetně tématu energetických zdrojů. Prostředím má být chápáno jako konstrukt sloužící nejen zájmům člověka, ale i přístupu respektujícímu i životy zvířat a rostlin. Umělec dnes s ekologem sdílí mnohem víc než jen doménu estetického či příjemného. Jak přehodnotit sentimentální i utilitární myšlenkové modely o spojení kultury a přírody? Tyto otázky jsou zvlášť důležité v Mostecké pánvi - jedinečné krajině, kde najdeme ostrovy původní přírody a archeologická naleziště, avšak obklopené stopami dlouhotrvajícího průmyslového znečištění, i svědectvím pokusů o rekultivaci krajiny.
účastníci: Peter Cusack, Gunnhild Enger, Þórunn Eymundardóttir, Tommy Høvik, Kristín Rúnarsdóttir, Vladimír Turner, Miloš Šejn, Robert Vlasák, Martin Zet.
organizace: Dagmar Šubrtová, Miloš Vojtěchovský, Michal Kindernay
Martin Zet
Martin Zet je výtvarný umělec a performer. Působil jak vedoucí ateliéru videa na Favu VUT v Brně. Je autorem řady instalcí, sochařských realizací, videí, fotografií, kreseb, performancí, autorských knih a akcí. …
Vladimír Turner
Vladimír Turner (1986) je audiovizuální umělec a filmař. Vystudoval obor audiovizuální studia na pražské FAMU a ateliér intermediální konfrontace na VŠUP. Absolvoval stáže v Buenos Aires, Valencii, Brisbane, Toulouse, Rotterdamu a Austrálii. Ve své tvorbě se pohybuje mezi dokumentárním filmem, uměním ve veřejném prostoru a sociálním a politickým aktivismem. Tyto obory spojuje v celek, který nazývá aktivním občanským životem. Jeho práce z celého světa jsou k vidění na ulicích, filmových plátnech i v galeriích. …
Robert Vlasák
Robert Vlasák je výtvarník a sochař, zajímá se o koncepty jako například rovnováha, procesy vizualizace a sonifikace, stejně jako o mechanické a optické vlastnosti fyzických předmětů. …
Kristín Rúnarsdóttir
Kristín Rúnarsdóttir je vizuální umělkyně (narozena 1984), žije a pracuje v Keflaviku na Islandu. …
Tommy Høvik
Tommy Høvik je norský výtvarný umělec. Ve svých instalacích a kolážích se zabývá poetickým a hravým způsobem vážnými tématy. …
Þórunn Eymundardóttir
Práce vizuální umělkyně a kurátorky Þórunn Eymundardóttir obvykle směřují k vytvoření prostoru nebo událostí, vztahujícím se ke konceptu hnutí Situationismus International. Často spolupracuje na událostech a akcích s jinými umělci a jednotlivá díla vytvářejí dojem vzájemné rezonance. Proces a prostor jsou v její práci životně důležitými prvky . …
Peter Cusack
Peter Cusack je britský zvukový umělec a hudebník, člen Creative Research in Sound Art & Performance CriSAP, žijící střídavě v Londýně a Berlíně. Zaměřuje se na environmentální zvuk a akustickou ekologii. …
Miloš Šejn
Klíčovým tématem a prostředím Šejnovy tvorby je krajina (či příroda, která je vnímána spíše ve svých fragmentech). Autor též tematizuje subjektivní prostor a přirozený obraz. Krajinu vnímá Šejn jako primární realitu, prazdroj, kořen či bázi tvorby. …
PhDr.Petr Meduna Ph.D.
PhDr. Petr Meduna Ph.D. je archeolog. Po studiu na FF UK pracoval v tehdejší Expozituře archeologického ústavu v Mostě. Je autorem výzkumů v Hrdlovce a Jenišově Újezdě v předpolí velkolomu Maxim Gorkij, dnes Bílina. V současnosti pracuje v Centru pro teoretická studia, společném pracovišti AV ČR a UK. Zabývá se vztahem mezi archeologií a historiografií, zvláště pro období středověku. …
Václav Cílek
RNDr. Václav Cílek CSc je geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK v Praze. …
RNDr. Jiří Sádlo
RNDr. Jiří Sádlo, CSc. (narozen 1958) je český přírodovědec a biolog, věnující se fytocenologii. Zabývá se také cenogenezí, relikty a neofyty, dynamikou krajiny v holocénu a kulturně-naturálními jevy a procesy, jako je například nová divočina, suburbie, postkulturní krajina a nepřírodní biotopy. …
Mgr. Radoslava Schmelzová
Mgr. Radoslava Schmelzová vystudovala dějiny umění a péči o kulturní dědictví na Ostravské univerzitě v Ostravě a teorii a historii designu a nových médií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, pracovala jako asistentka kurátora v Národní galerii v Praze, v Národním památkovém ústavu, ve čtrnáctideníku pro současné umění Ateliér. V současnosti přednáší teorii výtvarného umění na KALD DAMU v programu Divadlo v netradičních prostorech. Zabývá se současným umění s přesahem ke krajině a kulturnímu dědictví. …
Ivo Přikryl
RNDr. Ivo Přikryl (1952) je hydrobiologem ve společnosti ENKI o.p.s. Třeboň. Studuje zooplankton nejrůznějších typů kontinentálních nádrží převážně ve střední Evropě. Po dvou desetiletích produkční rybníkářské hydrobiologie se nyní zabývá především ochranou mokřadů, managementem vodních nádrží a obnovou krajiny po těžbě nerostů, zejména v Podkrušnohoří. …